جستجو

تبلیغات


  تبلیغات شما در اینجا

پیشنهاد عربستان به ایران در باره فریز نفتی

  برخی منابع خبری عنوان کردند عربستان به ایران پیشنهاد داده در قبال فریز تولید ایران در سطوح فعلی آن که معادل سه‌میلیون ‌و ٦٠٠ هزار بشکه در روز است، آماده کاهش تولید خود به سطح اوایل سال ٢٠١٦ است. عربستان سعودی در سال ٢٠١٤ با کاهش تولید و بالا بردن سطح قیمت‌ها مخالفت کرده بود و سیاست دفاع از سهم بازار در برابر رقبا را برگزید. در واقع عربستان قصد داشت با ابزار نفت ایران را زمین گیر کند که این پیشنهاد حاکی از شکست سیاست نفتی عربستان است. ایران هنوز به پیشنهاد عربستان پاسخ نداده است.

  چه عواملی باعث شد عربستان این پیشنهاد را به ایران بدهد؟ آیا ایران باید با پیشنهاد عربستان موافقت کند؟

  مهندس سید محمد غرضی وزیر پیشین نفت ایران در گفتگو با فرارو گفت: «در سال 1360 که بنده وزیر نفت شدم ایران 300 هزار بشکه و عربستان 10 میلیون و 500 هزار بشکه نفت در روز صادر می کردند. منتهی با جلساتی که در اوپک تشکیل دادیم میزان سقف تولید اوپک را از 24 میلیون بشکه به 16 میلیون بشکه کاهش داده و در حالی که سهم همه کشورها از جمله عربستان که به 5.5 میلیون بشکه کاهش یافته بود، اما سهم ایران به 2.4 میلیون بشکه افزایش یافت.»

  وی ادامه داد: «بعد از فراز و نشیب های بسیار در طول سال های گذشته وزیر نفت عربستان از حدود یک سال قبل زمزمه می کرد که باید قیمت نفت حدود 80 دلار شود. لذا عربستان پیشنهاد کرده که حاضر است سطح تولید خود را کاهش دهد به این شرط که ایران هم سطح تولید فعلی خود را فریز کند.»

  وی افزود: «ایران با توجه به مصرف بالای داخلی خود که حدود 1 میلیون و 600 هزار بشکه در روز است می تواند به این بحث عاقلانه پاسخ مثبت بدهد. منتهی عربستان و روسیه و سایر اعضای غیر اوپک باید درباره سطح تولید خود تعهد بدهند تا قیمت به 70 تا 90 دلار برسد تا بازار برای مدتی به جای مصرف کننده دست تولیدکننده باشد.»

  غرضی اظهار کرد: «اینکه ایران هنوز به این پیشنهاد عربستان پاسخ نداده به این دلیل است که مقامات ایران باید بررسی کنند که آیا سایر اعضای اوپک می توانند با این پیشنهاد هماهنگ شوند یا خیر. البته ظاهرا روسیه نیز با این موضوع موافق است چنانکه پوتین تولید 3.8 تا 4 میلیون بشکه در روز ایران را پذیرفته است.»


  این مطلب تا کنون 40 بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ دوشنبه 5 مهر 1395
  منبع
  برچسب ها : عربستان ,بشکه ,پیشنهاد ,تولید ,میلیون ,کاهش ,میلیون بشکه ,هزار بشکه ,پیشنهاد عربستان ,بشکه کاهش ,سایر اعضای ,
  پیشنهاد عربستان به ایران در باره فریز نفتی

تبلیغات


  Ads

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز جمعه 8 ارديبهشت 1396

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر